Myšlienkou registrácie CHZO Levický slad sme sa začali zaoberať prvý krát v roku 2008. Hľadali sme totiž niečo, čo nášmu sladu pridá hodnotu a jedinečnosť. Vedeli sme o výnimočných podmienkach pre pestovanie sladovníckeho jačmeňa a poznáme tradíciu pestovania jačmeňov v levickej oblasti. Tiež kvalita a dobrá povesť Levického sladu z minulosti, potvrdená vývozom do viacerých európskych štátov ako aj do krajín ďalších štyroch kontinentov, nás uistila v rozhodnutí získať značku CHZO pre Levický slad. Považovali sme to za dôležité, nielen ako reklamu pre spoločnosť OSIVO, ale hlavne propagáciu úspešného produktu a samotného regiónu zároveň.
Po mnohých konzultáciách a získaní nevyhnutných informácií s takmer desiatimi organizáciami a archívmi sme v roku 2010 podali žiadosť na Úrad priemyselného vlastníctva. Prešli sme viacerými kolami pripomienok na národnej a neskôr aj medzinárodnej úrovni, kde sme úspešne odpovedali na všetky pripomienky k informáciám uvedených v žiadosti a obhájili tak jedinečnosť Levického sladu.
Vykonávajúcim nariadením komisie EU 2016/658 Levický sad dňa 27. apríla 2016 vstúpil do registra chránených zemepisných označení. Týmto naša značka Levický slad ako prvá a jediná v tejto kategórii získala ochranu EU.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR, ako certifikačný orgán pre poľnohospodárske a potravinárske výrobky, uskutočnil kontrolu overovania a dodržiavania špecifikácie výrobku a dňa 11. Januára 2017 vydal certifikát CHOZ Levický slad. Ochrannú známku môžeme teda po niekoľko ročnom snažení využívať v plnom rozsahu.
Levický slad je pivovarský jačmenný slad svetlého plzenského typu , určený pre výrobu piva. Pripravuje sa z vyšľachtených, certifikovaných odrôd sladovníckeho dvojradového jačmeňa, ktoré sa pestujú vo vymedzenej zemepisnej oblasti. Sever oblasti zo západného smeru tvorí Holý vrch pohoria Považský Inovec, vrchy Veľký Tríbeč, Veľký Inovec, Štiavnické vrchy, Javorie po Krivánsky potok. Východ a juh oblasti zo západného smeru tvorí Krivánsky potok po vtok rieky Ipeľ, rieka Ipeľ po vtok do rieky Dunaj, rieka Dunaj po obec Žitava. Západ oblasti z južného smeru je tvorená obcou Žitava pri rieke Dunaj, obcami Marcelová, Svätý Peter, Pavlov Dvor, Nesvady a Komoča po rieku Váh pri obci Dedina Mládeže a rieka Váh po úroveň Holého vrchu pohoria Považský Inovec.
Levický slad obsahuje približne 63 % hmotnosti škrobu /vysokomolekulárny sacharid/, 1-2 % nízko molekulárnych sacharidov /najmä glukóza, fruktóza a sacharóza/, a-mylýzu, B-mylázu. Zvyšok tvorí lignín, polypeptidy a anorganické látky. Ďalšími dôležitými garantovanými parametrami Levického sladu sú vlhosť max. 5 %, farba : maximálne 4,5 EBC, extrakt v sušine min. 80 % a friabilita minimálne 78,5 %. Senzorické vlastnosti sladu sa majú podobať čistej, sladovej vôni bez pachov, chuť má byť sladkastá a čistá.